SAJ405XHL0N30SNOSLQ
Manufacturer Part Number:
SAJ405XHL0N30SNOSLQ
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part of Description:
MINSA SW HLV 0.30N 0.5A AC NO SH
Stock Condition:
999
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
500mA (DC)
Differential Travel :
0.028" (0.7mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Force :
50gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Overtravel :
0.011" (0.3mm)
Pretravel :
0.071" (1.8mm)
Product Status :
Active
Release Force :
3.000gf
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
30 V