V-15G1-1E5-T-K
Manufacturer Part Number:
V-15G1-1E5-T-K
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Stock Condition:
59
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 100mA (DC)
Differential Travel :
0.025" (0.6mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
200gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 150°C
Overtravel :
0.030" (0.76mm)
Pretravel :
0.063" (1.6mm)
Product Status :
Active
Release Force :
50gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V