JJJHLGG200NOPMRTR
Manufacturer Part Number:
JJJHLGG200NOPMRTR
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part of Description:
SWITCH DETECTOR SPST-NO 50MA 20V
Stock Condition:
8,072
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Angled Toggle (Detector)
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
50mA (DC)
Differential Travel :
Features :
Board Guide
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
50gf
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Overtravel :
Pretravel :
0.010" (0.25mm)
Product Status :
Active
Release Force :
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Gull Wing
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
20 V