D3V-16G-3C25
Manufacturer Part Number:
D3V-16G-3C25
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 250V
Stock Condition:
5,061
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 10A (DC)
Differential Travel :
0.012" (0.3mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
200gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.040" (1.0mm)
Pretravel :
0.047" (1.2mm)
Product Status :
Active
Release Force :
50gf
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V