V-16G-1C24-K(R)
- Manufacturer Part Number:
- V-16G-1C24-K(R)
- Manufacturer/Brand:
- Omron Electronic Components
- Part of Description:
- SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
- Stock Condition:
- 194
- Manufacturer :
- Omron Electronic Components
- Product Category :
- Limit Switches
- Actuator Type :
- Round (Pin Plunger)
- Circuit :
- SPDT
- Current Rating (Amps) :
- 16A (AC), 100mA (DC)
- Differential Travel :
- 0.016" (0.4mm)
- Features :
- Ingress Protection :
- IP40
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Force :
- 100gf
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 80°C
- Overtravel :
- 0.040" (1.0mm)
- Pretravel :
- 0.047" (1.2mm)
- Product Status :
- Active
- Release Force :
- 20gf
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 125 V