UMK105UK020CV-F
Manufacturer Part Number:
UMK105UK020CV-F
Manufacturer/Brand:
TAIYO YUDEN
Part of Description:
CAP CER 2PF 50V U2K 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
U2K
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
50V