56J30-01-1-12N-C
Manufacturer Part Number:
56J30-01-1-12N-C
Manufacturer/Brand:
Grayhill, Inc.
Part of Description:
SWITCH KEYLOCK
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Keylock Switches
Actuator Type :
Angle of Throw :
30°
Circuit :
SP12T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Brass
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
200mA (AC/DC)
Features :
Key Removable Positions :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V