58J8P36-01-1-10S-C
Manufacturer Part Number:
58J8P36-01-1-10S-C
Manufacturer/Brand:
Grayhill, Inc.
Part of Description:
SW KEY 10POS SP10T 200MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Keylock Switches
Actuator Type :
Flat Key
Angle of Throw :
36°
Circuit :
SP10T
Contact Finish :
Gold Alloy
Contact Material :
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
200mA (AC/DC)
Features :
Antistatic
Key Removable Positions :
All
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.05mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V