PFC-W0805LF-03-68R1-B
Manufacturer Part Number:
PFC-W0805LF-03-68R1-B
Manufacturer/Brand:
TT Electronics
Part of Description:
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/4W 0805
Stock Condition:
117
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Resistance :
68.1 Ohms
Size / Dimension :
0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%