USF371-20.0M-0.1%-5PPM
Manufacturer Part Number:
USF371-20.0M-0.1%-5PPM
Manufacturer/Brand:
Caddock Electronics, Inc.
Part of Description:
RES 20M OHM 0.1% 3/4W RADIAL
Manufacturer :
Caddock Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.520" (13.21mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance :
20 MOhms
Size / Dimension :
1.500" L x 0.075" W (38.10mm x 1.91mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.1%