HS5E-G7Y401-G-TK2408
Manufacturer Part Number:
HS5E-G7Y401-G-TK2408
Manufacturer/Brand:
IDEC
Part of Description:
SWITCH INTERLOCKING
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Interlock Switches
Actuator Type :
Panel Disconnect
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Circuit :
3PST-2NC/1NO + SPST-NC
Conduit Thread Size :
Current Rating (Amps) :
2.5A (AC/DC)
Features :
Status Indicator
Holding Force :
102kgf
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Must Operate :
Must Release :
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Cable Leads
Type :
Solenoid Locking
Voltage - Supply :
24VDC
Voltage Rating :
125VAC, 30VDC