VMI-R050-5.0-U
Manufacturer Part Number:
VMI-R050-5.0-U
Manufacturer/Brand:
Isabellenhütte
Part of Description:
RES 0.05 OHM 5% 1/2W 0805
Manufacturer :
Isabellenhütte
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
50 mOhms
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±5%