A6KS-102RS-R100
Manufacturer Part Number:
A6KS-102RS-R100
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
SWITCH ROTARY DIP BCD 25MA 24V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Raised
Actuator Type :
Rotary with Shaft
Circuit :
BCD
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
25mA
Features :
Height Above Board :
0.236" (6.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Active
Termination Style :
Gull Wing
Voltage Rating :
24VDC