DS04-254-1-06BK-SMT
Manufacturer Part Number:
DS04-254-1-06BK-SMT
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, RA
Stock Condition:
197
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Raised
Actuator Type :
Slide (Standard)
Circuit :
SPST
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Current Rating (Amps) :
25mA
Features :
Height Above Board :
0.189" (4.80mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Active
Termination Style :
Gull Wing
Voltage Rating :
24VDC