WR12X10R0FTL
Manufacturer Part Number:
WR12X10R0FTL
Manufacturer/Brand:
Walsin Technology
Part of Description:
RES 10 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
-200/ +400ppm/°C
Tolerance :
±1%