PCF0805R-3K65BT1
Manufacturer Part Number:
PCF0805R-3K65BT1
Manufacturer/Brand:
TT Electronics
Part of Description:
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/10W 0805
Stock Condition:
1,149
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Resistance :
3.65 kOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%