PWR220T-35-3R30F
Manufacturer Part Number:
PWR220T-35-3R30F
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
RES 3.3 OHM 1% 35W TO220-2
Stock Condition:
2,088
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.575" (14.60mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
TO-220-2, Variant
Power (Watts) :
35W
Product Status :
Active
Resistance :
3.3 Ohms
Size / Dimension :
0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
TO-220-2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%