D1WEL0805CR300F-T5
Manufacturer Part Number:
D1WEL0805CR300F-T5
Manufacturer/Brand:
Thin Film Technology
Part of Description:
RES 0.3 OHM 1% 3/4W 0805
Stock Condition:
14,470
Manufacturer :
Thin Film Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.85mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
300 mOhms
Size / Dimension :
0.083" L x 0.053" W (2.11mm x 1.35mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%