D1MPC0508GR001GF-T5
Manufacturer Part Number:
D1MPC0508GR001GF-T5
Manufacturer/Brand:
Thin Film Technology
Part of Description:
RES 0.001 OHM 2% 1W 0508
Stock Condition:
10,000
Manufacturer :
Thin Film Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1 mOhms
Size / Dimension :
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
0508
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±2%