VMK-R020-1.0-U
Manufacturer Part Number:
VMK-R020-1.0-U
Manufacturer/Brand:
Isabellenhütte
Part of Description:
RES 0.02 OHM 1% 1.5W 1206
Stock Condition:
12,430
Manufacturer :
Isabellenhütte
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
1.5W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
20 mOhms
Size / Dimension :
0.120" L x 0.060" W (3.05mm x 1.52mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Tolerance :
±1%