MCT0603MD1501DP500
Manufacturer Part Number:
MCT0603MD1501DP500
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
RES 1.5K OHM 0.5% 1/10W 0603
Stock Condition:
3,640
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.5 kOhms
Size / Dimension :
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%