MMA02040C1218FB300
Manufacturer Part Number:
MMA02040C1218FB300
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
RES 1.21 OHM 1% 2/5W MELF 0204
Stock Condition:
2,900
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
MELF, 0204
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.21 Ohms
Size / Dimension :
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Supplier Device Package :
0204
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%