SL250-40/208+LXI
- Manufacturer Part Number:
- SL250-40/208+LXI
- Manufacturer/Brand:
- Magna-Power Electronics
- Part of Description:
- 1U PROGRAMMABLE DC POWER SUPPLY;
- Stock Condition:
- 100
- Manufacturer :
- Magna-Power Electronics
- Product Category :
- Power Supplies (Test, Bench)
- Current - Output :
- 1.5 ~ 40A
- Display Type :
- LED
- Features :
- Programmable, Regulated, RS-232, RS-485, Software, Switching, Tracking, USB Interface
- Number of Characters :
- 8
- Number of Outputs :
- 17
- Power (Watts) :
- 10000W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 24.000" L x 19.000" W x 1.750" H (609.60mm x 482.60mm x 44.45mm)
- Type :
- Bench (AC to DC)
- Voltage - Output :
- 5 ~ 250VDC
- Voltage - Supply :
- 187 ~ 229VAC