MCU08050C1002FP500
Manufacturer Part Number:
MCU08050C1002FP500
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
RES 10K OHM 1% 1/8W 0805
Stock Condition:
2,180
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%