KTR10EZPF4021
Manufacturer Part Number:
KTR10EZPF4021
Manufacturer/Brand:
ROHM Semiconductor
Part of Description:
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0805
Stock Condition:
4,074
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
4.02 kOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%