FLCY600R00B
Manufacturer Part Number:
FLCY600R00B
Manufacturer/Brand:
VPG Foil
Part of Description:
RES 600 OHM 0.1% 1/4W RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.264" (6.70mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 155°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
600 Ohms
Size / Dimension :
0.295" L x 0.087" W (7.50mm x 2.20mm)
Supplier Device Package :
Radial Lead
Temperature Coefficient :
±2.5ppm/°C
Tolerance :
±0.1%