RR0816P-1241-D-10H
Manufacturer Part Number:
RR0816P-1241-D-10H
Manufacturer/Brand:
Susumu
Part of Description:
RES SMD 1.24KOHM 0.5% 1/16W 0603
Stock Condition:
11,082
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1.24 kOhms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%