LCM600N-T-4-A
- Manufacturer Part Number:
- LCM600N-T-4-A
- Manufacturer/Brand:
- Artesyn Embedded Power
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 15V 600W
- Stock Condition:
- 10
- Manufacturer :
- Artesyn Embedded Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB
- Current - Output 1 :
- 44 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 89%
- Features :
- Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 600W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Front End
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 15V