AC0402FR-07261RL
Manufacturer Part Number:
AC0402FR-07261RL
Manufacturer/Brand:
YAGEO Group
Part of Description:
RES 261 OHM 1% 1/16W 0402
Stock Condition:
15,335
Manufacturer :
YAGEO Group
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.015" (0.37mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
261 Ohms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%