ABE1200-1T48
Manufacturer Part Number:
ABE1200-1T48
Manufacturer/Brand:
Bel Power Solutions
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 48V 1200W
Stock Condition:
8
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, DEMKO
Current - Output 1 :
25 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
94%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
1200W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
10.30" L x 4.00" W x 1.61" H (261.6mm x 101.6mm x 41.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
48V