MAP40-3000G
Manufacturer Part Number:
MAP40-3000G
Manufacturer/Brand:
Bel Power Solutions
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W
Stock Condition:
57
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
3 A
Current - Output 2 :
2 A
Current - Output 3 :
300 mA
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
70%
Features :
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
2.6 kV
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
12V