RNCF0402DTE40K2
Manufacturer Part Number:
RNCF0402DTE40K2
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
RES 40.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Stock Condition:
30,506
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.014" (0.35mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
40.2 kOhms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%