RMCF1206FT5R76
Manufacturer Part Number:
RMCF1206FT5R76
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
RES 5.76 OHM 1% 1/4W 1206
Stock Condition:
16,995
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
5.76 Ohms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%