RMEF0603FT10K0
Manufacturer Part Number:
RMEF0603FT10K0
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
RES 10K OHM 1% 1/10W 0603
Stock Condition:
49,965
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±1%