RACM550-48SG/OF
- Manufacturer Part Number:
- RACM550-48SG/OF
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 48V 550W
- Stock Condition:
- 32
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output 1 :
- 11.46 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 93%
- Features :
- Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 550W
- Size / Dimension :
- 5.00" L x 2.99" W x 1.50" H (127.0mm x 76.0mm x 38.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 48V