RNC50J10R2FSRSL
Manufacturer Part Number:
RNC50J10R2FSRSL
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
RES 10.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
S (0.001%)
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance :
10.2 Ohms
Size / Dimension :
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±1%