ERC65442R00FHEB500
Manufacturer Part Number:
ERC65442R00FHEB500
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
RES 442 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
442 Ohms
Size / Dimension :
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%