RWR81S1870FSRSL
Manufacturer Part Number:
RWR81S1870FSRSL
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
RES 187 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
S (0.001%)
Features :
Military, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
187 Ohms
Size / Dimension :
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%