RWR81S1R40FSBSL
Manufacturer Part Number:
RWR81S1R40FSBSL
Part of Description:
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Power (Watts) :
1W
Resistance :
1.4 Ohms
Size / Dimension :
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%