PWR263S-35-R020J
Manufacturer Part Number:
PWR263S-35-R020J
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
RES 0.02 OHM 5% 35W D2PAK
Stock Condition:
567
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power (Watts) :
35W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
20 mOhms
Size / Dimension :
0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Supplier Device Package :
D2PAK
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%