RHC2512JT8R20
Manufacturer Part Number:
RHC2512JT8R20
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
RES 8.2 OHM 5% 2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
8.2 Ohms
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%