RK73B1ETTP360J
Manufacturer Part Number:
RK73B1ETTP360J
Manufacturer/Brand:
KOA Speer Electronics, Inc.
Part of Description:
RES 36 OHM 5% 1/10W 0402
Stock Condition:
30,000
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
36 Ohms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%