PWR4525WR270JE
Manufacturer Part Number:
PWR4525WR270JE
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
RESISTOR, FIXED, POWER
Stock Condition:
4,000
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
4525 J-Lead
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
270 mOhms
Size / Dimension :
0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Supplier Device Package :
4525
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Tolerance :
±5%