AT89LP3240-20JU
Manufacturer Part Number:
AT89LP3240-20JU
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
8K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
38
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
4.25K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 3.6V