19-21/R8C-AL1M2VY/3T
Manufacturer Part Number:
19-21/R8C-AL1M2VY/3T
Manufacturer/Brand:
Everlight Electronics
Part of Description:
LED SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Current - Test :
5mA
Features :
Height (Max) :
1.00mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.20mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
20mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
0603
Viewing Angle :
100°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.95V