PIC32MX270F256BT-50I/ML
Manufacturer Part Number:
PIC32MX270F256BT-50I/ML
Part of Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28QFN
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Data Converters :
A/D 9x10b
Number of I/O :
19
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V ~ 3.6V