CY8C21312-24PVXA
Manufacturer Part Number:
CY8C21312-24PVXA
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
M8C
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Last Time Buy
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
512 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V