STM32L052T6Y7TR
Manufacturer Part Number:
STM32L052T6Y7TR
Part of Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36WLCSP
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 10x12b; D/A 1x12b
EEPROM Size :
2K x 8
Number of I/O :
29
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
36-UFBGA, WLCSP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
36-WLCSP (2.61x2.88)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V ~ 3.6V