XMC1402Q048X0200AAXUMA1
Manufacturer Part Number:
XMC1402Q048X0200AAXUMA1
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 32BIT 200KB FLASH 48VQFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 12x12b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
34
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
200KB (200K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
16K x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
PG-VQFN-48-73
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V