15-21SURC/S530-A2/TR8
Manufacturer Part Number:
15-21SURC/S530-A2/TR8
Manufacturer/Brand:
Everlight Electronics
Part of Description:
LED RED CLEAR 1206 SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
1.00mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
2.00mm x 1.50mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
38mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
3.20mm L x 1.50mm W
Supplier Device Package :
1206
Viewing Angle :
140°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V